دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • برنامه كلينيك
  • راهنماي مراجعين
  • درباره ماراهنماتاريخچه

روز جهانی پیشگیری از خودکشی ( sep۱۰) مصادف با ۲۰ شهریورماه

 | تاریخ ارسال: 1399/6/22 | 
 عضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران به بیان راهکارها و استراتژی های پیشگیری از خودکشی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه:به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی ( sep۱۰) مصادف با ۲۰ شهریورماه ، گفتگویی با دکتر سید کاظم ملکوتی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفته است .
دکتر ملکوتی ضمن اشاره به روز جهانی پیشگیری از خودکشی ، راهکارها و استراتژی های پیشگیری از خودکشی را بیان کرد.
موسس وعضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران خاطرنشان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری سایر دانشگاه ها و افراد علاقمند نظیر دانشگاه رفسنجان و شهید بهشتی، از ۶ سال پیش NGO ( جمعیت علمی ) ایجاد شده است که به عنوان یک سازمان مردم نهاد در حوزه های پیشگیری، آموزش و درمان فعالیت می نماید.
همچنین این جمعیت علمی با سازمان WHO ، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت همکاری دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: برخی افراد هنگام مشاوره و ویزیت از بردن نام خودکشی خود داری می کنند ، ولی باید توجه داشت که خودکشی با هیچ کلمه یا عبارتی مانند (آسیب زدن به خود ، انتحار، ایجاد نشاط) نباید جایگزین شود. 
دکتر ملکوتی تصریح کرد: رفتار خودکشی مسری است؛ لذا رسانه ها در این زمینه نقش مهمی بر عهده دارند که چگونه خبر مربوط به خودکشی را انعکاس دهند ودر راستای پیشگیری ، اطلاع رسانی نمایند و در واقع یکی از رسالت های ما تحلیل و بررسی نحوه انعکاس اخبار بویژه در فضای مجازی است .
ایشان ضمن اشاره به رعایت پروتکل های سازمان جهانی بهداشت افزود: اخبارمربوط به خودکشی باید انعکاس یابد ولی آنچه در حوزه آموزش و پیشگیری مهم است درج درست اخبار می باشد.
استاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه اظهار داشت: مراکز مشاوره ۱۲۳ ، ۱۴۸ بهزیستی ، جمعیت علمی و درمانگاه پیشگیری ازخودکشی جهت ارائه آموزش و مشاوره های لازم به افراد در دسترس می باشد.

دکتر سید کاظم ملکوتی گفت: از دیگر استراتژی های پیشگیری از خودکشی می توان به خدمات ارائه شده توسط وزارت بهداشت وسازمان بهزیستی اشاره کرد.
همچنین ارائه خدمات به همراهان فرد متوفی و استمرار مراقبت برای افرادی که به خودکشی اقدام کردند ولی فوت نشدند هم مورد توجه است.
لازم به ذکر است که درصد فوت در افرادی که سابقه خودکشی را دارند ۹ برابر می شود که بیشترین فاکتور خطر به شمار می رود ، لذا شناسایی و پیگیری این گونه افراد باید به صورت مستمر انجام شود.
دکتر ملکوتی عنوان کرد: برنامه غربالگری افراد در معرض خطر در وزارت بهداشت و آموزش پرورش پیگیری می شود.
ایشان با تاکید بر اینکه نباید ابزارهای خودکشی مانند اسلحه ، قرص برنج و ... در دسترس باشد، افزود: متاسفانه مشکل مهم این است که برخی از رسانه های مجازی بر خلاف پروتکل ها ، مراحل خودکشی را آموزش می دهند لذا باید همانند سایر کشورها با آنها برخورد منطقی و علمی شود .
عضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی اعلام کرد: طبق آمارهای سازمان پزشکی قانونی در دوران کرونا ، میزان خودکشی افزایش نیافته بلکه روند کاهشی داشته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه ابراز داشت: با توجه به مستمر بودن بحران کرونا، باید عوامل خطرمانند دوری، فاصله فیزیکی ، تنهایی، استرس، خشم ، بیکاری وکاهش درآمد ، ترس، انزوا و افسردگی  را جدی بگیریم تا از بروز خودکشی در جامعه پیشگیری نماییم.
دکتر ملکوتی در پایان تاکید داشت: خودکشی قابل پیشگیری است.
لازم به ذکر است در کنار مراکز مشاوره ۱۲۳ و ۱۴۸ بهزیستی ، درمانگاه پیشگیری از خودکشی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در روزهای دوشنبه آماده ارائه خدمات و آموزش های لازم به مراجعین می باشد.
آدرس سایت درمانگاه پیشگیری از خودکشی: WWW.irssp.iums.ac.ir
شماره های تماس : ۶۶۵۵۱۶۱۶- ۶۶۵۵۱۵۱۵


تهیه خبر : رهنورد
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 108 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر